המדריך המלא או איך בוחרים טאבון?

כשאוהבים לבשל ולארח טאבון הוא בחירה טבעית, לשבת בחוץ, לארח בנחת, בסטייל, אש בוערת,שולחן ערוך, מנות מיוחדות טעמים נפלאים. כמה נקודות חשובות לפני שמחליטים.
טאבון עגול או מרובע?

לללא ספק, טאבון כיפתי עגול יהיה הבחירה הטובה והשימושית ביותר לבישול מגוון ומרגש.

טאבון כיפתי עגול – תודות למבנה הכיפתי המיוחד של תא הבערה (הבישול), תנועת האויר החם בתוך תא הבערה (Convection) אופטימלית = בטמפ’ גבוהות הבישול בטאבון איכותי,יעיל וחסכוני באנרגיה כמו כן ניצול שטח הבישול האפקטיבי הינו הגדול ביותר (חשוב ביותר לטאבונים ביתיים קטנים יחסית) מתאים במיוחד לפיצה, לחם, צלית בשר, דגים וירקות בכל סגנונות הבישול במיוחד עם אש חיה בטאבון.בידוד טרמי לטאבון

חשוב ביותר (אם כי לא הכרחי) לבודד היטב את ליבת הטאבון, הבידוד יכול להיעשות במגוון שיטות החל בשיטות פרימיטיביות (קש ובוץ) ועד מודרניות (שמיכות ולוחות קרמיים). הבידוד יעיל מאד בשמירה על החום שעמלת כל כך קשה לייצר בתוך תא הבישול והינו מרכיב בטיחותי חשוב במניעת כוויות העלולות לקרות מנגיעה בדופן הטאבון הלוהט . שמירה על חום בתוך הטאבון תאפשר ניצול מקסימלי של החום האגור במסה הטרמית (דופן תא הבישול), חיסכון משמעותי באנרגיה ובישול מהנה וקל לאורך זמן רב יותר.

גז או עץ?

שאלה נפוצה ביותר בבחירת טאבון להלן החסרונות והיתרונות של האפשרויות: טעים – בישול עם ארומת עץ עדינה ונפלאה חסכוני – יעיל אנרגטית ומחמם יותר מהר אקולוגי – שימוש בדלק טבעי וירוק אסטטי ומהפנט למראה ללא עלות מערכת גז מצריך אחסון עץ הבערת העץ דורשת מאמץ קל ניקוי אפר הכרחי בין ההפעלות. הפעלה בלחיצת כפתור – קל ופשוט אין צורץ באיחסון נוסף מעבר למיכל גז צורך מקום מועט בתוך תא הבישול טעם ניטרלי צריכת גז גבוהה בחימום לטמפ’ עבודה ובהפעלה שוטפת שימוש בדלק מזהם עלות נוספת למערכת גז.

כמעט כל הטאבונים שלנו נמכרים עם מבער גז אבל בנימה אישית אנחנו מאד אוהבים לשלב בין השניים אז אם יש לכם את האפשרות אל תהססו.

איזה עץ מתאים להבערה בטאבון?

בדרך כלל סוג העץ שתבחר להבעיר בטאבון יהיה תלוי בעיקר במבחר העומד לרשותך לפי מיקום מגוריך או במגוון העץ אותו מחזיק הספק המקומי החביב עליך. ככלל אצבע כל עץ טוב להבערה בטאבון ובלבד שלא יהיה מעובד, מטופל בכימיכלים, צבוע, מודבק או דחוס. רצוי לבחור בעץ קשה / חצי קשה בעל ארומה נעימה ומיובש כהלכה (חצי שנה עד שנה לפני השימוש). גודל בול עץ אופטימלי לשימוש יהיה בקוטר 8-10 ס”מ ובאורך 50-70 ס”מ (תלוי בגודל התנור). גזע מבוקע תמיד יבער טוב יותר ובלהבה גבוהה יותר מגזע שלם (עגול). העץ הטוב ביותר להבערה בטאבון הוא מעצי פרי כגון הדרים (תפוז, אשכולית וכו’), נשירים (תפוח, אגס, שזיף, אגוז וכו’) וכמובן זית. עצים אלו בוערים לאורך זמן, בלהבה גבוהה ובעלי ארומה נפלאה שתורמת רבות לבישול. גם עץ רך כגון אורן, ברוש ומבחר עצי נוי יעשו את העבודה, רק שהם יבערו מהר יותר וייצרו פחות חום. חשוב לשים לב – שימוש בעצים אלו עלול לגרום לארומת שרף הנותנת תוצאה מעט מרירה בבישול.

איך מדליקים טאבון בבעירת עצים?

הבערת הטאבון דורשת מאמץ קל (פחות מלהדליק מנגל פחמים) ומעט מיומנות שבטוחני שתרכוש לאחר הבערה או שתיים..

 1. מסדרים גזעים קטנים/בינוניים יבשים בשתי וערב על ריצפת תא הבישול בחלקו הקידמי של הטאבון.
 2. “מתגברים” את הגזעים בזרדים או בענפים דקים שיעזרו לאש ל”תפוס”
 3. בעזרת דלק מוצק לא רעיל או עיתונים מבעירים אש בתחתית הערמה.
 4. שמים לב שהאש “נתפסה” בגזעים ויש לנו מדורה… אם יש צורך מוסיפים זרדים.
 5. את המדורה שהבערנו נדחוף פנימה לחלקו האחורי של התנור בעזרת מגרפת האפר.
 6. יש להוסיף עץ לתנור במידת הצורך במהלך חימום התנור עד להגעתו למצב בו התקרה הופכת לבנה.

איך שולטים בטמפרטורת הבישול?

 1. תקרה לבנה – מושג הבא לתאר את הגעת הטאבון לטמפ’ עבודה. בשלב הבערת הטאבון וחימום תא הבישול מצטבר פיח רב ושחור על תקרת הטאבון ככל שהטאבון מתחמם ועולה לטמפ’ של כ 450°C הפיח נשרף לחלוטין ותקרת הטאבון מלבינה. תקרה לבנה לגמרי = תנור מוכן לבישול, מכאן ואילך שומרים על טמפ’ גבוהה או מקררים לטמפ’ נמוכה לפי הצורך. תקרת התנור מתחילה להלבין..
 2. לאחר שחיממנו וחיכינו בסבלנות הגיע הזמן להנות מפרי עמלנו לאפות ולבשל..
 3. א.    אפייה עם אש חיה בטאבון (פיצה למשל): בעזרת המגרפה או מוט מתכת מעוקל בקצהו נדחף את הגחלים והגזעים הבוערים לצידו האחד של תא הבישול. בעזרת מברשת נחושת מטאטאים יפה את ריצפת הטאבון משאריות אפר. ממתינים כ 10-15 דק’ עד שטמפ’ הטאבון תתאזן יפה בכל תא הבישול וזרימת האויר החם בטאבון תסתדר בהרמוניה של אש חיה.
 4. ב.    אפיה ללא אש/גחלים בטאבון (לחם למשל): נפזר את הגחלים על כל ריצפת הטאבון ונמתין עד לדעיכתם (בסבלנות), לאחר דעיכתם נוציאם לקערת מתכת וננקה את הטאבון היטב באמצעות מברשת נחושת ואפילו מברשת שיער טיבעי או סמרטוט יבש/לח
 5. מכאן כל שנותר הוא לאפות ולבשל כרצונכם.. ראו את המדריך לשיטות אפיה ובישול בטאבון. (לינק)
 6. בעזרת טרמומטר אינפרה אדום ניתן למדוד את חום תא הבישול ובכך לשלוט באופן מלא בטמפ’ הרצויה על ידי, הוספת עץ או קירור הטאבון.

אין סוף אפשרויות עיצוב

כאן האפשרויות ממש בלתי מוגבלות ותלויות בעיקר בטעם ובתקציב הלקוח. אנו נשמח לתרום מניסיוננו, לייעץ ולבצע ברמה הגבוהה ביותר תוך התחשבות בכל הנוגע להתאמה למטבח חיצוני/פנימי, חדש או קיים, שילוב במטבח מקצועי/מסעדה, התאמה לאילוצים ומידות מיוחדות, ניידות והגשמת חלומות..

יש לכם שאלות נוספות?

הרבה מידע כאן באתר אבל אם יש לכם שאלות נוספות תמיד נשמח לעמוד לרשותכם.